![](https://anikolouli.gr/wp-content/uploads/vagelis-blur-1024x573.jpg)
Απολογούμενος ο 40χρονος Βαγγέλης, ισχυρίστηκε ότι δεν έχει οποιαδήποτε σχέση με την δολοφονία του πατέρα του. Ο ίδιος αναζητούσε στο «Τούνελ» τους δολοφόνους του και επιτίθετο στις αστυνομικές Αρχές που δεν έκαναν κάτι για να βρουν τον δράστη.
Τα στοιχεία που τον πρόδωσαν…
- Τα ίχνη αίματος στην κίτρινη τσάντα του κατηγορούμενου που βρέθηκε πάνω στον καταψύκτη δίπλα από μία πετσέτα ποτισμένη με το αίμα του θύματος, είναι ένα από τα στοιχεία που τον πρόδωσαν.
- Ένα πουκάμισο με ίχνη αίματος του θύματος, που βρέθηκε μπροστά από τον καταψύκτη, με σκισμένο τον γιακά και σφηνωμένο στο σημείο που έκλεινε ο καταψύκτης.
Τον «έκαψε» η παρουσία του στο «Τούνελ»…
Ο κατηγορούμενος ρωτήθηκε γιατί στην τηλεοπτική εκπομπή “Φως στο τούνελ” είχε δηλώσει πως είχε αναγνωρίσει το σχοινί που βρέθηκε στο λαιμό του πατέρα του από το οποίο το χρησιμοποιούσε το θύμα και το είχε στην αποθήκη του σπιτιού του.
Η απάντηση του κατηγορουμένου ήρθε σε αντίφαση με τον προηγούμενο ισχυρισμό του, καθώς ανέφερε:
“Δεν ξέρω από πού μπορεί να προέρχεται το σχοινί. Απλά ο πατέρας μου είχε ένα σχοινί στο τρίκυκλο και μπορεί να είχε και άλλα σχοινιά στην αποθήκη. Σίγουρα είναι διαφορετικό από αυτό που ήταν πάνω στο τρίκυκλο”.
Ο κατηγορούμενος υπέπεσε σε πολλές ανακρίβειες και αντιφάσεις, όπως παραδέχθηκε και ο ίδιος στις απολογίες του, προσπαθώντας να τις αποδώσει σε προβλήματα μνήμης του.
Όπως έκρινε η Εισαγγελέας και υιοθέτησε στη συνέχεια το δικαστικό συμβούλιο, οι αιτιολογίες που πρόβαλλε για τις αντιφάσεις και αναλήθειες στις οποίες υπέπεσε λόγω παλαιότερου τραυματισμού του σε τροχαίο ατύχημα, αντικρούονται από το γεγονός ότι την ίδια στιγμή υποδείκνυε στις Αρχές λεπτομέρειες που υπέπεσαν στην αντίληψή του για να στρέψει τις υποψίες αλλού.
Τα δακτυλικά αποτυπώματα…
Το γεγονός πως ήταν και το τελευταίο άτομο που επισκέφθηκε το σπίτι του θύματος, επιβεβαιώνεται πέρα μάρτυρα, από κεραίες κινητής τηλεφωνίας και από τα εξής στοιχεία:
- Δύο τμήματα δακτυλικών αποτυπωμάτων που βρέθηκαν στην επιφάνεια γυάλινου ποτηριού πάνω σε ξύλινο τραπεζάκι εντός της οικίας του θύματος, που ανήκουν στον δεξιό δείκτη και τον δεξιό μεσαίο του κατηγορούμενου.
- Αποτύπωμα του αριστερού παράμεσου του κατηγορουμένου στο πόδι του κρεβατιού δίπλα στο οποίο βρέθηκε νεκρό το θύμα, σε σημείο δηλαδή που δε δικαιολογείται από μία συνήθη επίσκεψη. Ο ίδιος το αιτιολόγησε άλλοτε σε παλαιότερη προσπάθειά του να καθαρίσει το σπίτι και άλλοτε στο να μετακινήσει το κρεβάτι.
Κανείς από τους μάρτυρες δεν κατέθεσε πως ο κατηγορούμενος βοηθούσε τον πατέρα του στην καθαριότητα, ενώ ο τόπος του εγκλήματος βρέθηκε βρώμικος.
Σε ό,τι αφορά στην απάντηση του φερόμενου ως δράστη για το πώς βρέθηκε το αίμα στην τσάντα του, το απέδωσε σε παλιότερο τραυματισμό του.
Στη συμπληρωματική απολογία του, ισχυρίστηκε ότι είχε ακουμπήσει το σακίδιό του δίπλα σε μία πετσέτα ποτισμένη με το αίμα του θύματος.
Τι δήλωσε ο συνήγορός του στο “Τούνελ”…
“Ο κατηγορούμενος αρνείται την κατηγορία και άσκησε αμέσως έφεση κατά της καταδικαστικής απόφασης. Θα παλέψει με κάθε νόμιμο τρόπο σε κάθε δικαστήριο μέχρι να αποδειχθεί η αθωότητά του”, ανέφερε στο “Τούνελ” ο δικηγόρος του Βαγγέλη, Δήμος Μουτάφης.
Στο δικαστήριο οι συγγενείς του υποστήριξαν ότι αποκλείεται ο Βαγγέλης να είναι ο δολοφόνος του πατέρα του.
Το βούλευμα…
Όπως περιγράφεται στο βούλευμα του Συμβουλίου Πλημμελειοδικών της Ρόδου, ο κατηγορούμενος αιφνιδίασε τον Γιώργο Καρυώτη 75 χρόνων από πίσω, φράζοντάς του τη μύτη και το στόμα με μία πετσέτα, τον έριξε εν συνεχεία στο πάτωμα του σπιτιού και αφού ανέβηκε πάνω του, πιέζοντας τον κορμό του στο έδαφος με το βάρος του σώματός του για να τον ακινητοποιήσει, χτύπησε με δύναμη επανειλημμένα το πρόσωπό του στο πάτωμα.
Σύμφωνα με το βούλευμα, έδεσε πισθάγκωνα τα χέρια του πατέρα του και στη συνέχεια τον στραγγάλισε με σχοινί.
Διαβάστε λεπτομέρειες για την υπόθεση εδώ.
Αφήστε μια απάντηση