![](https://anikolouli.gr/wp-content/uploads/SAMOS-TAFT-2-1024x576.jpg)
Την υπόθεση ερευνούσε επί σειρά ετών η εκπομπή, δίνοντας στο φως μαρτυρίες που συνέβαλαν στις έρευνες των Αρχών.
Σύμφωνα, με πληροφορίες του «Τούνελ» οι Αστυνομικές Αρχές συνέλλεξαν ένα σημαντικό όγκο δεδομένων που κατά την άποψη τους κάνουν την υπόθεση απολύτως «δεμένη».
Αυτά τα στοιχεία έθεσαν υπόψιν των διωκτικών αρχών.
Το προανακριτικό υλικό περιλαμβάνει καταθέσεις για τη συμπεριφορά και τις κινήσεις του κατηγορουμένου μετά το φονικό, καθώς και ένα εντύπωμα σόλας παπουτσιού στο τόπο του εγκλήματος.
Καίριο ρόλο στην υπόθεση φέρεται να παίζει «πειραγμένο» κυνηγητικό όπλο ιδιοκτησίας του κατηγορουμένου που εντόπισαν στο πατρικό του σπίτι.
Έμπειροι αξιωματικοί δεν κρύβουν την έκπληξη τους για την εξέλιξη της υπόθεσης ως προς την προφυλάκιση του κατηγορουμένου. Μετά την διαφωνία εισαγγελέα και ανακριτή το δικαστικό συμβούλιο αποφάσισε να αφεθεί ελεύθερος με περιοριστικούς όρους.
Αρνείται τα πάντα ο κατηγορούμενος
Υποστηρίζει πως δεν έχει καμία σχέση με τα όσα του αποδίδουν. Ισχυρίζεται πως οι μαρτυρίες που αναφέρουν ότι τον ενοχλούσαν τα λύματα που πετούσε στην περιοχή το θύμα είναι ψευδείς. Προσθέτει πως τόσο το σπίτι του όσο και το πατρικό του απέχουν τουλάχιστον δύο με τρία χιλιόμετρα από το σημείο της δολοφονίας. Σε ότι αφορά το όπλο υποστηρίζει πως έχει άδεια κανονικά και πως ο λόγος που σχηματίστηκε δικογραφία ήταν για ελλιπή φύλαξη.
Το «Τούνελ» λίγο μετά τη συγκεκριμένη εξέλιξη επικοινώνησε με την οικογένεια του άτυχου οικογενειάρχη. Δικαιωμένη δήλωσε στην κάμερα της εκπομπής η κόρη του Πετρούλα Καραγεωργίου που βρέθηκε ο δολοφόνος του πατέρα της, αλλά απογοητευμένη που αφέθηκε ελεύθερος.
Φως στο έγκλημα της Σάμου που ερεύνησε το «Τούνελ»…
Το «Τούνελ» είχε ερευνήσει την δολοφονία του άτυχου Λεωνίδα Χατζημιχάλη που βρισκόταν στη θέση του οδηγού μέσα στο φορτηγό-βυτίο του που άδειαζε λύματα, όταν εκτελέστηκε με δίκαννο.
Το αποτρόπαιο θέαμα αντίκρυσε ο γιος του, που τον αναζητούσε και τον εντόπισε νεκρό τα ξημερώματα της Παρασκευής 5 Αυγούστου του 2022 σε ερημική τοποθεσία, σε βουνό κοντά στην Ψιλή Άμμο.
Μιλώντας στην κάμερα της εκπομπής ανέφερε πως το τζάμι του μπαρμπρίζ ήταν σπασμένο από πυροβολισμό με δίκανο.
«Κατάλαβα αμέσως τι είχε γίνει. Η πόρτα ήταν ανοιχτή και από ότι φαίνεται προσπάθησε να κατέβει αλλά λίγα μόλις μέτρα πιο κάτω, άφησε την τελευταία του πνοή. Πρέπει η βολή που δέχτηκε να ήταν από ψηλά.»
Μάρτυρας η οποία γνώριζε καλά τον άτυχο οικογενειάρχη, αναφέρει στο Τούνελ τα όσα της είχε πει και κυρίως πως τον είχαν απειλήσει και είχαν πυροβολήσει στον αέρα.
«Τον εμφανίζουν με καταθέσεις ως εκδικητικό»
«Προέκυψαν σοβαρές ενδείξεις ενοχής εναντίον του και τον αφήνεις ελεύθερο; Φοβόμαστε, δεν μπορούμε να κοιμηθούμε, εγώ έχω να κοιμηθώ κανονικά σαν άνθρωπος 15 ημέρες. Η αστυνομία με τις ενέργειές της τον έχει ταυτοποιήσει και εμείς σαν οικογένεια τρέμουμε. Τι μας λένε; Εντάξει, μπορεί να το έκανε, αλλά μέχρι να βγει το δικαστήριο δεν πειράζει, να τον ανέχεστε. Αυτός είναι ο νόμος, δυστυχώς».
Η Πετρούλα Καραγεωργίου μίλησε και για την γνωριμία του φερόμενου ως δράστη με το θύμα.
«Όταν δούλευε πριν από χρόνια σε κάποιο συνεργείο πήγαινε και έφτιαχνε τα φορτηγά ο μπαμπάς μου. Από εκεί τον ήξερε. Η αστυνομία τον έχει ταυτοποιήσει με κάμερες και έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε για να φτάσει σε αυτό το συμπέρασμα».
Αναφέρθηκε και σε καταθέσεις μαρτύρων που είχαν διαφορές με τον φερόμενο ως δράστη.
«Τον εμφάνιζαν ως άνθρωπο εκδικητικό με συγκεκριμένα στοιχεία», είπε χαρακτηριστικά.
Δείτε λεπτομέρειες για την υπόθεση ΕΔΩ
Αφήστε μια απάντηση